Primarul Nicolae Barbu a fost prezent astăzi la deschiderea Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar

Sala CSS din cadrul Complexul Sportiv “Marin Anastasovici” găzduieşte astăzi şi mâine, respectiv 29- 30 martie, faza finală a Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar, organizată în acest an, în municipiul Giurgiu. La festivitatea de deschidere a acestui mare eveniment sportiv dedicat tenisului de masă a participat şi primarul Nicolae Barbu, însoţit de administratorul public, Emil Gabriel Vucă.

Edilul şef le-a urat bun venit tututor sportivilor şi antrenorilor şi le-a transmis mult succes în cadrul acestei competiţii naţionale, amintindu-le despre dictonul olimpic “Ai câştigat, continuă! Ai pierdut, continuă!”. Primarul Barbu i-a invitat pe oaspeţii din 39 de judeţe, dar şi din municipiul Bucureşti, să se bucure de prezenţa în oraşul de la Dunăre, fapt ce reprezintă un câştig pentru toţi.

Acţiunea este organizată anual de Ministerul Educaţiei, Primăria Municipiului Giurgiu punând la dispoziţie locaţia respectivă şi ocupându-se de organizarea unui spectacol de deschidere, susţinut de sportivii Asociaţiei “Millenium Art”.

Mişcarea sportivă din oraş reprezintă unul dintre obiectivele de interes ale municipalităţii, şi în acest sens, primarul Nicolae Barbu a propus înfiinţarea Clubului Sportiv Municipal “Dunărea”. Acest proiect se află în fază avansată şi presupune reunirea tuturor disciplinelor sportive din oraş în cadrul acestui CSM, finanţat de administraţia locală.

Ultima modificare: 29.03.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul 700 de puieţi de mesteacăn au fost achiziţionaţi de municipalitate pentru a fi plantaţi în oraş